Facebook’un İnterneti Yutması ve Benim Blog Açmam

“İnternet”.

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki, tamamen bilgisayar ile doğan çocuklara bu kelimeyi söylediğiniz zaman ne demeye çalıştığınızı pek anlamıyorlar.

Aynı durum Facebook’un telefon şirketleriyle yaptığı anlaşmalar sonucu platformlarına bedava erişim sağladığı ülkelerde de geçerli.

Endonezya, Filipinler ve Tayland’da internet kullanıcılarının önemli bir bölümü Facebook ve ürünlerini kullanırken interneti kullandıklarından bihaberler.

Sanki telefonumuzdaki uygulamalar internette değilmiş de, bambaşka bir dünya aracılığıyla bağlantı kuruyormuş gibi. Hele bir de bu uygulamaların sürekli büyük şirketler tarafından satın alındığını düşündüğünüzde…

Facebook, Google ve Microsoft gibi devasa şirketler küçükleri yuta yuta daha distopik bir bilimkurgu filmindeki korkunç güce sahip şirketlere evriliyorlar.

Biz kullanıcılar da Instagram’ın, Twitter’ın, Youtube’un kapalı ve bizi orada tutmak için ayarlanmış algoritmalarına yenik düşüp internet denilen mecranın yalnızca küçük bir bölümünü görüyoruz. Oysa milyonlarca site var…

Doğrusunu söylemek gerekirse bu mevzuyu özellikle kendi blogumu açınca fark ettim. Instagram, Twitter ve Youtube’daki takipçilerinize “hey bakın, benim böyle bir sitem var” dediğinizde bir sonraki story’e veya videoya geçmeyi tercih ediyorlar.

2019 yılında blog yazmak diye bir şey mi kalmış artık? 🙂

“Facebook’un İnterneti Yutması ve Benim Blog Açmam” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir