Terapi olarak maça gitmek

Psikolog veya doktor değilim, bu bir tıbbi bir yazı değil. O yüzden “önerilerimi” ciddiye almayınız. 🙂

Bugün küçük kuzenimle birlikte TFF 1.Lig’de şampiyonluğa oynayan memleketimin takımı Denizlispor’un maçına gittim. Bilet almak, passolig uygulaması sağ olsun çok zor ve çok pahalı bir süreç oldu ama sonunda uğraşıp alabildik.

Futbolu genel olarak ele aldığımda, Dünya genelinde bu sektöre harcanan parayı, emeği ve etrafında dönen kirli işleri düşündüğümde, yeşil sahalara yapılan tüm o yatırım ve emek; akıl, bilim ve eğitime yönelik harcansa neler neler yapılırdı diye düşünmeden edemiyorum. Ancak maalesef ki Dünya’nın düzeni böyle.

Futbolu ve futbol izlemeyi boş zamanı değerlendirebileceğiniz eğlenceli ve rahatlatıcı bir eylem olarak düşündüğünüz de ise her şey bir anda güzelleşiyor. Gün sonunda geriye baktığınızda yüzünüzü güldürecek hoş bir anı olarak kalıyor. Öyle de kalmalı. Değiştiremeyeceğimiz şeyleri dert etmeye gerek yok.

Yazının başlığına gelecek olursak… “Terapi”. Biraz cesur bir başlık oldu, evet.

Maç izlerken agnostik davranmak olmaz. Maç izlemenin ruhuna aykırı. İllaki bir takımı tutmalı ve takımınızı her türlü savunmalısınız. 🙂 İşte bunu yaparken, hakemi etkileme çabası ile birlikte etrafınızdaki tüm herkesin ateşli tezahüratları sizi de etkiliyor. İlk 11’in hiçbirini tanımadığınız ama memleket takımı olduğu için savunduğunuz takım kaleye yaklaştığı anda “Yürü! Vur ulan!” demeye ve tabii ki de biraz daha sert söylemlere başvurabiliyorsunuz. Derken… bakmışsınız 30 dakika içinde hayatınızdaki tüm diğer dertleri unutmuş ve hakemin yanlış kararlarına, ceza yedirmeyecek ama sizi de rahatlatacak düzeyde sövüyorsunuz. Kendinizi kaptırdıkça daha fazla bağırıyorsunuz, tezahüratlara daha fazla uyum sağlamaya başlıyorsunuz.

Yani, derdiniz tasanız varsa maça gidin. Diğer alternatiflere kıyasla oldukça zararsız. Tabii öncelikle Passolig almanız, hiç kullanmadığınız kredi kartı özelliğine yıllık ödeme yapmanız falan gerekiyor ama ona söverken de ayrı rahatlıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir