Sahteleşmek

Instagram’da veya başka bir sosyal medyada insanlara bakarken aslında tek bir kişiye bakmıyoruz. Sürekli kayıp giden o akışta onlarca belki yüzlerce insanın hayatlarının en iyi kareleri ile karşılaşıyoruz. Beynimiz, benliğimiz, sadece bir kişinin iyi görünen haliyle değil; tüm o kişilerin en iyi görünen haliyle yarış haline giriyor. Onların yaşadıklarının tümüne karşın bizim naçizane bir taneden oluşan hayatımız her zaman eksik kalacak.

Kimisi sörf yaparken, kimisi uçaktan atlarken, kimisi evlenirken, kimisi en sevdikleriyle mutluyken, kimisi en iyi üniversiteyi kazanmışken, kimisi efsanevi bir şekilde bir enstrüman çalarken, kimisi çok güzel bir sanatçıyı dinlerken, kimisi gittiği yurtdışından kareler atarken beynimiz bunların hepsini topluyor ve o an bizim yaptığımız tek bir şey ile karşılaştırıyor. Sonuç, elbette hezimet. Tüm o diğer hayatların toplamı ve o noktaya gelmelerini sağlayan yaşam koşullarını bir keseye koysak, diğer kesedeki bizim hayatımızı tavana uçurur. Görüntülediğimiz 100 kişi olsa ve her biri 20 yaşında olsa, 2000 yıllık bir deneyimden bahsediyoruz.

Tam da bu yüzden kendimizi kötü hissediyoruz. Yakın arkadaşlar, uzak arkadaşlar, çoook uzak arkadaşlar, yüzünü yalnızca bir defa gördüğümüz insanlar… Beynimiz tümünü alt edebilecek güçte değil. Birebirde belki de bireyi daha da gaza getirecek bir şey, arkadaşının belli açılardan kendisinden daha yüksekte olmasını görmek. Ancak görüntülediği herkesin kendinden daha iyi hayat yaşadığı profilini görüyor olması ise beyinde sürekli bir negatif çağrışıma yol açıyor.

Günün sonunda, herkesten daha iyi bir kare atma çabası içinde sahteleşiyoruz. Olmadığımız insan olmaya çalışıyoruz. En azından görüntüde, başka birisi bize bakarken bu maskeyi takınıp, bilinçdışı bir “benim hayatım seninkinden daha güzel” yarışına giriyoruz.

Ve her geçen gün gerçek dünyalar, sanal sahte dünyaların karşısında daha da kaybolup gidiyor.

One Reply to “Sahteleşmek”

 1. yaşamak güzel şey doğrusu
  üstelik hava da güzelse
  hele gücün kuvvetin yerindeyse
  elin ekmek tutmuşsa bir de
  hele ”tertemizse gönlün”
  hele kar gibiyse alnın
  yani kendinden korkmuyorsan
  kimseden korkmuyorsan dünyada
  dostuna güveniyorsan
  iyi günler bekliyorsan hele
  iyi günlere inanıyorsan

  üstelik hava da güzelse
  yaşamak güzel şey
  çok güzel şey doğrusu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *